Sisák Zoltán – Reményi Zoltán

„Legyél Te is Informatikus!”

408 1 sz9 Sisák Zoltán 408 2 sz9 Reményi Zoltán

 

Az informatika az élet minden területén jelen van, a háttérben ott is IT rendszerek működnek, ahol első ránézésre nem fedezhetünk fel kapcsolatot a modern technológiákkal. A hagyományos munkakörök sok helyen megszűnnek, helyettük informatikus álláshelyek jönnek létre, a hagyományos kétkezi munkát előre programozott, elektronikus vezérlésű gépekkel és robotokkal végzett tevékenységek váltják fel. 

Az IT területen már most is óriási a szakemberhiány, ami a jövőben aggasztó mértékűvé is válhat. Ha szeretnénk, hogy pár év múlva a mostaninál lényegesen nagyobb számban kerüljenek ki a középiskolákból és az egyetemekről képzett fiatal informatikusok, akkor már most lépnünk kell.

A Magyar Telekom, a T-Systems Magyarország és a HTTP Alapítvány azért indította el a Legyél Te is Informatikus! pályaorientációs programot, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok közül minél többen kapjanak kedvet korunk egyik legfontosabb hivatásához. Az informatika sokszínű, szerteágazó és izgalmas világának bemutatásával, a sztereotípiák és a gátak ledöntésével mind a szülőket, mint a pályaválasztás előtt álló gyerekeket nyitottabbá kívánjuk tenni az IT pálya iránt.

A program keretében gyakorló informatikusok tartanak az iskolákban rendhagyó pályaorientációs foglalkozást 45 percben. A saját munkájukon, mindennapjaikon keresztül mutatják meg ennek a pályának a szépségeit, kihívásait, lehetőségeit.

Az iskolák 2015-től folyamatosan jelezhetik igényüket a http://www.legyelteisinformatikus.hu/ oldalon a „Legyél Te is Informatikus!” előadásaira.

Az elmúlt időszakban a Magyar Telekom, a T-Systems Magyarország önkéntesei és a HTTP Alapítvány munkatársai:

  • közel 60 településen, 200 előadást tartottak,
  • 170 oktatási intézményben,
  • több mint 10 000 diákot értek el személyesen.

A HTTP Alapítvány informatikai ágazathoz kapcsolódóan a szakképzési területen is igyekszik támogatást nyújtani.

2016. szeptember 1-jétől új kerettantervek alapján indult meg az oktatás a szakgimnáziumokban. Az informatikai szakképzési kerettantervek számos markáns változást tartalmaznak az előző változathoz képest. A felkészülésre alig volt idő, az új tantárgyak, illetve a korábbi tárgyak megváltozott követelményei komoly kihívás elé állítják a tanárokat.

A HTTP Alapítvány lelkes és segítőkész cégekkel és szakemberekkel összefogva megpróbál azonnali segítséget nyújtani a felkészülésben az oktatási intézmények számára.

A támogató tevékenység keretében:

  • Áttekintést fogunk nyújtani a szakmai kerettanterv egészéről, annak legfőbb elemeiről, és a tervezéshez felhasználható javaslatokat fogalmazunk meg.
  • Módszertani útmutatót, tanmenetjavaslatot, és jól felhasználható segédanyag gyűjteményt készítünk és adunk azokhoz a tantárgyakhoz, melyek tartalma az új kerettanterv bevezetésével jelentős mértékben megváltozott.

A módszertani támogatást a MIMOX Kft.-vel és az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségével (IVSZ) közösen életre hívott kezdeményezés, az „Infotanár Mentor Program” – https://www.itmp.hu/ – egészíti ki. Ebben az informatikai szakképzésben dolgozó tanároknak adunk lehetőséget arra, hogy az iparág gyakorló szakembereitől kapjanak közvetlen segítséget, illetve gyakorlati tapasztalatszerzés céljából rövidebb-hosszabb időre bekapcsolódhassanak egy fejlesztéssel vagy üzemeltetéssel foglalkozó IT cég mindennapi életébe és munkafolyamataiba.

A HTTP Alapítványról

A HTTP Alapítvány (Hálózati Tudás Terjesztéséért Programiroda Alapítvány) non-profit, közhasznú alapítvány. Fő célja az informatikai iparág szakember-utánpótlásának biztosítása, valamint informatikai hálózati képzések megvalósítása. Együttműködik a Cisco Hálózati Akadémia Programban és a Microsoft IT Akadémia Programban résztvevő oktatási intézményekkel, és kapcsolatban áll a programot támogató más, hasonló profilú hazai és nemzetközi cégekkel, illetve civil szervezetekkel. Az Alapítvány nagy hangsúlyt fektet a hátrányos helyzetű felnőttek munkaerőpiaci elhelyezkedésének elősegítésére.