Győriné Csomó Ildikó

Tehetség Piactér – szakmai mentorálás
a pályaválasztás küszöbén

gyorinecs 0

A Tehetséghidak kiemelt projekt kapcsán több típusú egyéni, illetve csoportos mentorprogram került megszervezésre. A Tehetség Piactér program célja az volt, hogy az oktatás és a munkahelyek világa közötti hidak építése érdekében olyan fórumokat, találkozási felületeket teremtsen, amelyek segítik az ifjú tehetségek tudásának és képességeinek hasznosulását. Ennek érdekében a projektben kialakításra került egy webes felületű Tehetség Piactér, amelyen a tehetségsegítő tanácsok vagy tehetségpontok ajánlásával rendelkező fiatalok és a gazdasági életben mozgó partnerek (cégek, munkáltatók) mutatkozhatnak be, vagy akár találhatnak egymásra.

Iskolai csoportos pilot programok

Meghívásos pályázatban a Tehetséghidak Projekt 2. alprojektjében szülő-diák-pedagógus programot megvalósító tehetségpontok jelentkezhettek Tehetség Piactér iskolai pilot program szervezésére. A pályázat célja a köznevelésben résztvevő gyerekek számára pályaorientációs impulzust adó foglalkozások, előadások szervezése annak érdekében, hogy a munka világából információt kapjanak. A résztvevő intézmények egy három alkalomból álló programsorozatot szerveztek, ahol a bevont fiatalok a megtartott műhelybeszélgetésen közvetlen információt kaphattak egy, vagy több szakmáról. A műhelybeszélgetések időtartama alkalmanként minimum egy óra volt, a három alkalomból legalább egyet külső helyszínen tartottak. A pilot programba 8 intézmény vett részt, a bevont gyerekek száma 154 fő volt.

Személyes mentorprogramok

A csoportos programok mellett több olyan program is megvalósult, ahol a fiatalok egyéni mentori támogatást kaphattak. Ezeknek az együttműködéseknek az eredményeként a fiatal megismerheti egy, a saját érdeklődési területén dolgozó szakember, annak mindennapjait, impulzust kaphat a pályaorientációban, új területtel ismerkedhet meg, támogatást kaphat olyan területen, amely a saját szakterületét, saját tehetségének kibontakoztatását kiegészíti, kapcsolati tőkére tehet szert az őt érdeklő szakmában.

A személyes mentorprogramok az alábbi tevékenységekben valósultak meg:

  • Kétkezi tehetségeket támogató pilot programok

A pályázat célja a szakiskolai oktatásban résztvevő fiatalok számára egyéni mentori segítség nyújtása. A program öt Tehetségsegítő Tanács szervezésében, 26 fiatal bevonásával valósult meg.

  • 50 tehetséges magyar fiatal program

Az exkluzív mentorprogram 16-30 éves fiatal tehetségek számára nyújtott egy különleges bemutatkozási lehetőséget és egy egyéni támogatást a programban résztvevő mentoroktól, akik a kulturális, tudományos és gazdasági élet elismert képviselői közül kerültek ki. A program két felhívásán összesen 100 fiatal mentorálása valósult meg.

  • Tehetség Piactér program

Az egyéni mentori támogatás mellett a fiatalok a rendszeres klubtalálkozókon képzéseken vettek részt és alkalmuk volt megismerkedni egymással és a programban résztvevő további mentorokkal. A Piactér programban létrejövő együttműködéseket követően a résztvevők írásos visszajelzése alapján összesítés készült arról, hogy a mentoráltak mit tartottak leginkább fontosnak az együttműködésekben.

Mit értékeltek a mentoráltak a leginkább a programban?

  1. 1. A mentor szakmai tudása, illetve kapcsolati hálója.
  2. 2. A kortársakkal kialakított kapcsolat. Ennek a visszajelzésnek fontos körülménye az a tény, hogy a tehetséges, illetve egy terület iránt elkötelezett, abban jól teljesítő fiatalok saját korosztályukban nem mindig találnak megértésre. A visszajelzések egy részében kiemelve szerepelt a tény, hogy a program lehetőséget nyújtott számukra más, a sajátjukhoz hasonlóan kiemelkedő érdeklődésű fiatal megismerésére.
  3. 3. A mindennapi munkára vonatkozó háttérinformációk (belelátni a választott hivatásának a hétköznapjaiba).
  4. 4. A mentortól, illetve a klubtalálkozókon kapott kiegészítő praktikus ismeretek.
  5. 5. Fontos volt számára a külső, független személytől kapott figyelem és bátorítás.
  6. 6. Inspiráló közeg.
  7. 7. Személyes tapasztalatok szerzése („kipróbálni magukat” a jövőbeli pályájukon).
  8. 8. Új területek megismerése (más témában jártas mentorokkal és mentoráltak­kal való beszélgetések, illetve az ismertető előadások, látogatások kapcsán).
  9. 9. Pályaorientációs cél.
  10. 10. Egy új tehetségterületen kapott támogatás, amely a fiatalok eredeti érdeklődésének kiegészítéseként, illetve a tehetségük kibontakoztatásának szükségleteként jelent meg.

Új program

A Magyar Templeton Program fő támogatója a Templeton World Charity Foundation, társtámogatója European Social Fund, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A Templeton World Charity Foundation alapítványt egy nagyszerű gondolkodó és üzletember, Sir John Templeton (1912–2008) hozta létre azzal a céllal, hogy olyan programokat támogasson világszerte, amelyek az élet és a világegyetem nagy kérdéseire keresik a választ, valamint olyan kivételes kognitív tehetségeket karolnak fel, akik az emberiség boldogulásáért tesznek. A program társtámogatója a European Social Fund: az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Balog Zoltán miniszter úr vezetésével).

A 2017. február 28-ig tartó Magyar Templeton Program egy olyan egyedülálló kísérleti program, amelynek fő célja a magyar kivételes kognitív tehetségek fejlesztése és támogatása a 10–29 éves korosztályban. A program 300 magyar kivételes kognitív tehetséget (Magyar Junior Templeton Fellow) és 150 5–8 éves hátrányos helyzetű tehetséget azonosít és válogat be a programba. A 300 Magyar Junior Templeton Fellow számára a program egy éves, személyre szabott tehetséggondozó programot valósít meg, a 150 fő számára pedig egy rövidebb, néhány napos műhelyfoglalkozást.