Labáth Ferencné

A kompetencia alapú óvodai programcsomag hozadéka

labath

Mindenekelőtt szeretném megköszönni a konferenciára való felkérést!

Túl az udvariasságon, azért is örülök ennyire ennek a felkérésnek, mert félszáz előadásnál is többet tartottam már a kompetencia alapú óvodai programcsomagról, de még egynek sem adták ezt a témát. Örömömet csak fokozza, hogy a konferencia címében szereplő összefüggésben beszélhetek a témáról.

Szeretettel köszöntök minden kedves Szakértő Kollégát!

A szekciófoglalkozás felépítése a következő: az első részben egy rövid bevezető előadás következik, amely a programcsomag elméleti bemutatását tartalmazza. Ezt követően megfelelő időt szeretnék biztosítása a konzultációra, a tapasztalatcserére, a kérdések megválaszolására.

Hozadékról többféle értelemben is beszélhetünk. Bennünket a pedagógiai vetület érdekel.

Mit értek én hozadékon pedagógiai értelemben? A hozadék feltételez már valamilyen helyzetet, rendszert. Nevezzük ezt pedagógiai rendszernek. Ez minden magyar óvoda esetében adott, és ahány óvoda, annyiféle. Ennek a rendszernek egyik nagyon fontos eleme a pedagógiai kultúra, amely nem független az adott pedagógiai rendszertől. A pedagógiai kultúrának elméleti és gyakorlati síkon egyaránt meg kell mutatkoznia az adott intézmény életében. Az, hogy ez milyen minőségben, mekkora hatékonysággal jelenik meg, már a pedagógiai stratégia kérdése, például a szervezeti kultúra része. A stratégia megmutatkozik a rendszer működéséből eredő hozadékban. A hozadék nemcsak pedagógiai tartalommal bír. Ennél a pontnál lép be a kompetencia alapú óvodai programcsomag a maga saját rendszerével, és felkínálja a benne lévő hozadékot azon óvodák számára, amelyek élnek ezzel a lehetőséggel. A hozadék nem egyik napról a másikra alakul ki, ahogy a paradigmaváltás sem. Az egyes hozadékok összessége adja a pedagógiai paradigmaváltást, amely a dinamikus ismereteket, az élethosszig való tanulás megalapozását, az egymásra épülést jelenti a nevelés és az oktatás folyamatában, az óvoda és az iskola belső világában. Elmondható, hogy sikerült a paradigmaváltás alapjait leraknunk.

A fejlesztések során az óvodai kompetencia terület adja a többi kompetencia terület fejlesztési alapját. Ez a kijelentés számomra van olyan horderejű, minthogy az óvodai nevelés a közoktatás része, szakmailag önálló, nevelési intézmény — ahogyan ezt már az 1985-ös Oktatási törvény is meghatározta.

Kik tekinthetők a hozadék szempontjából kulcsszereplőknek? Elsősorban a gyermekek. Idesoroltam még — többek között — az óvodapedagógiát és a közoktatás egészét is. Ki az, akire a programcsomag íródott, és ki az, aki a programcsomag tartalmát meghatározni képes? Maga a gyermek. Aki társaival együtt kedve, igényei, elképzelései, vágyai szerint játszhat, kedve, igényei, elképzelései, vágyai szerint mozoghat térben és időben, zenében és festésben, bábban, táncban, a környezetében, átélheti a mesék, versek szárnyaló világát.

Akkor, amikor a hozadékról beszélünk, akkor beszélnünk kell a programcsomag alapjáról és a pedagógiai fejlesztés sajátos elemeiről is.

A pedagógiai fejlesztés szabályozott folyamat. Jellemzői közül most a moduláris jelleget emelem ki, ami azt jelenti, hogy változtatható — lásd fejlesztési tématervek. Ez önmagában is egy hozadékelem. Mindemellett nagy hozadéka a programcsomagnak, hogy kiemelt szerepet kapott a pedagógiai munkában az alkotás és az adaptálás.

A programcsomag tesztelése maga is fejlesztés része, minősítéssel járt együtt. Ennek eredményeként elmondható és igazolható, hogy a programcsomag három vonatkozásban segíti az óvodai nevelést: elvi síkon, gyakorlati síkon, illetve a célirányosság és a céltudatosság irányában.

Elvi síkon a koncepciók, alapelvek, fejlesztési irányvonalak meghatározásával, a fejlesztés hangsúlyának megadásával. Gyakorlati síkon segíti az óvodapedagógust, a dajkát az elvi megközelítés tényleges megvalósulása felé. Harmadrészt a gyermekek fejlesztése célirányosabbá, az óvodapedagógusok és dajkák munkája pedig céltudatosabbá válik.

Milyen további eredményekre várunk? Az alábbiakra: szakmai megújulás, új módszertani anyagok, szakmai párbeszéd, közelítés a XXI. századi közoktatás követelményeihez.

„Nincs új a nap alatt” - tartja a latin közmondás, s szokták mondani a programcsomaggal kapcsolatban is. Vallom, hogy van, hiszen a gyermekek minden nap rácsodálkoznak a világra, és amit látnak, azt tükrözik vissza felénk. És, ha mi elég nyitottak vagyunk az újra, akkor mindezt kiolvashatjuk a szemükből, a szívükből, no meg, a kompetencia alapú óvodai programcsomagból is.

Köszönöm a jó kezdést, a haladást, és mindannyiunknak sikeres közös munkát kívánok!